Digitální tisk je moderní technologie, která přináší revoluci do světa tisku. Na rozdíl od tradičních metod, jako je ofsetový tisk, digitální tisk nevyžaduje přípravu tiskových desek, což umožňuje rychlejší a flexibilnější tisk. Tento článek se zaměří na to, co digitální tisk a digitální tiskárny vlastně jsou, jaké mají výhody a co vše je možné tímto způsobem tisknout.

Co je digitální tisk?

Digitální tisk je proces, při kterém jsou digitální obrazy a texty přeneseny přímo na různé druhy materiálů. Tento způsob tisku využívá digitální data a umožňuje přímý tisk z počítače, což eliminuje potřebu mezistupňů, jako jsou tiskové desky nebo filmy. Díky tomu je digitální tisk ideální pro menší náklady, personalizaci a rychlé úpravy obsahu.

Typy digitálních tiskáren

Existuje několik typů digitálních tiskáren, které se liší svými technickými parametry a použitím. Mezi nejběžnější patří:

 1. Inkoustové tiskárny: Používají tekutý inkoust, který je přenášen na papír nebo jiný materiál. Jsou velmi univerzální a vhodné pro tisk fotografií, plakátů, letáků a dalších materiálů.
 2. Laserové tiskárny: Využívají laserový paprsek k vytvoření obrazu na fotocitlivém válci, který je následně přenesen na papír pomocí toneru. Jsou ideální pro tisk textových dokumentů a grafiky ve vysoké kvalitě.
 3. Sublimační tiskárny: Používají speciální sublimační barviva, která se při zahřátí přeměňují z pevného stavu přímo na plyn, což umožňuje tisk na textil, keramiku a jiné materiály.
 4. UV tiskárny: Používají UV světlo k vytvrzení inkoustu, což umožňuje tisk na širokou škálu materiálů včetně plastů, skla a kovu.

Co lze tisknout digitálními tiskárnami?

Možnosti digitálního tisku jsou téměř neomezené. Zde je několik příkladů toho, co lze touto technologií tisknout:

 • Dokumenty a kancelářské materiály: Digitální tiskárny jsou ideální pro tisk dokumentů, jako jsou zprávy, smlouvy, prezentace a další kancelářské materiály.
 • Marketingové materiály: Letáky, brožury, plakáty a vizitky mohou být rychle a efektivně tištěny pomocí digitálních tiskáren.
 • Fotografie a umělecké tisky: Digitální tiskárny, zejména inkoustové, jsou schopny tisknout vysoce kvalitní fotografie a umělecké reprodukce s bohatými barvami a detaily.
 • Personalizované produkty: Digitální tisk umožňuje snadnou personalizaci produktů, jako jsou kalendáře, dárkové předměty, trička, hrnky a další.
 • Obalové materiály: Digitální tiskárny mohou tisknout na různé obalové materiály, což umožňuje vytvoření jedinečných obalů a etiket pro produkty.
 • Textil a móda: Sublimační tiskárny a některé inkoustové tiskárny mohou tisknout na textilie, což je populární v módním průmyslu pro výrobu unikátních oděvů a doplňků.

Výhody digitálního tisku

Digitální tisk nabízí mnoho výhod oproti tradičním tiskovým metodám:

 1. Rychlost a flexibilita: Digitální tisk umožňuje rychlou produkci s minimálními přípravami, což je ideální pro urgentní zakázky a menší náklady.
 2. Personalizace: Každý tisk může být individuálně upraven, což je perfektní pro personalizované marketingové kampaně a výrobky na míru.
 3. Nákladová efektivita: Pro menší série tisků je digitální tisk často levnější než tradiční metody, protože nevyžaduje nákladnou přípravu tiskových desek.
 4. Kvalita: Moderní digitální tiskárny nabízejí vysokou kvalitu tisku s ostrými detaily a živými barvami.

Závěr

Digitální tisk a digitální tiskárny představují inovativní a efektivní způsob tisku, který nabízí mnoho možností pro různé aplikace. Od kancelářských dokumentů přes marketingové materiály až po umělecké tisky a personalizované produkty – digitální tisk usnadňuje a zrychluje proces tisku, přičemž zachovává vysokou kvalitu. Pokud hledáte flexibilní a ekonomicky výhodný způsob tisku, digitální tiskárny jsou tou správnou volbou.